Ligesom de fleste andre, bruger vi nytåret som anledning til at kigge tilbage på året der gik. Og traditionen tro indebærer det blandt andet en liste over de fem artikler, som i har klikket allermest på i året der er gået.
Læs også: Nytårs Top 5: Årets Mest Læste 2018
I et nyhedsbillede præget af konflikter og dramatik, er det en fornøjelse at se, at der også er plads til gode nyheder om iværksættere i fremdrift. Selvom de fem tophistorier spænder vidt og går på tværs af brancher, handler de nemlig allesammen om nogle mennesker, der gerne vil gøre verden bedre.
Det er da værd at fejre, og med en hurtigt indskudt “Godt Nytår og Tak for Året Der gik”, kommer hermed listen (i omvendt rækkefølge for spændingens skyld):
#5: Erfarne fastfood-folk forsøger sig med lynhurtig levering
Lynhurtig levering samme dag er noget, som både webshops og forbrugere har ønsket sig i årevis. I starten af året skrev vi om DoorHub, som med et erfarent team kastede sig over at løse den svære, logistiske udfordring.
Doorhub: Erfarne fastfood-folks nye startup leverer onlinekøbet samme dag
#4: Kan podcast blive en god forretning?
De seneste år er podcasts bare vokset og vokset og vokset. Alligevel er det stadig en udfordring for værterne bag de populære lydprogrammer at tjene penge.
Det er en af de paradokser ‘Podimo’ forsøger at løse med sin podcasts-platform, hvor det koster penge at lytte med. Og med en stor millioninvestering, abonnements-kongen Morten Strunge, en lang række prominente podcast-værter og det seje, tekniske hold fra WakieWakie bag sig, er platformen i 2019 kommet rigtig godt fra start.
Kan podcast blive business? Det satser det nye startup Podimo på
#3: Voksede omsætningen 800 procent efter Løvens Hule
Løvens Hule har trukket iværksætteriet frem i bedste sendetid, men det er ikke altid, vi hører meget fra iværksætterne, efter de har deltaget i det svært underholdende format.
Labfresh var dog ikke blege for at fortælle, hvor godt deres tekniske skjorter havde klaret sig, efter de havde fået en investering i programmet.
Labfresh øgede omsætningen med 800 procent i året efter Løvens Hule
#2: Ekstremt startup vil give atomkraft en renæssance
Seaborg Technologies fik i årets løb en tocifret millioninvestering fra en EU-fond, og indgik for nyligt et stort samarbejde med et el-selskab i Sydkorea om at bygge atomreaktorer i tusindvis.
Det ekstreme startup så da også en binær fremtid for sig selv, da vi fangede dem til en snak i starten af året: Enten går de fallit, eller også bliver de en unicornUnicorn er et udtryk, der bruges til at beskrive en startup-virksomhed, der har nået en værdiansættelse på 1 milliard dollars eller mere. More.
Ekstremt startup: ”Hvis ikke vi bliver en unicorn, har vi fejlet”
#1: En danskudviklet Spotify for upcoming-artister
Det lykkedes ikke de unge iværksættere bag Limelight at overbevise Løverne om, at de skulle have en halv million, da de deltog i DR-programmet.
Men efterfølgende fandt de en anden investor til deres ‘Spotify for Upcoming artister’, som investerede det dobbelte – og det sikrede dem samtidig titlen som årets mest læste TechRead på TechSavvy.media.
Afslog tilbud i Løvens Hule: Limelight har nu landet en investering på det dobbelte