This post is also available in: English
Det aarhusianske startup UniHelper.io har netop sikret en pre-seed-investering, der skal hjælpe med at løse nogle af de største udfordringer inden for studerendes trivsel i videregående uddannelser.
UniHelper.io, der har lavet en platform til gruppeoprettelser, har en mission om at fremme meningsfulde relationer blandt studerende. Ifølge CEOCEO betyder Chief Executive Officer og er den øverste leder i en virksomhed, ansvarlig for den overordnede strategi og ledelse. CEO’en rapporterer normalt ti More og medstifter Jacob Nielsen er der stort behov for en løsning som UniHelper.io.
“Dagens studerende lærer på en anderledes måde og står over for stigende udfordringer med trivsel, især i takt med at teknologi bliver mere udbredt i klasselokalerne,” siger han i en pressemeddelelse.
Mental sundhed og isolation er blandt de mest presserende problemer for studerende. Undersøgelser viser, at 24 % af førsteårsstuderende dropper ud på grund af mentale eller økonomiske udfordringer, mens 75 % af internationale studerende føler sig ensomme.
“Uddannelsesinstitutioner navigerer i budgetbegrænsninger, faldende elevoptag og en voksende mental sundhedskrise. Unihelpers mission er at blive den foretrukne partner til at skabe meningsfulde relationer mellem studerende i videregående uddannelser for at hjælpe med at løse disse udfordringer,” siger Jacob Nielsen fra UniHelper.io.
Læs også: Digital sundhedsbog til kæledyr er gået fra stor skuffelse til dugfrisk kapital – TechSavvy
Som en del af sin vækstrejse har UniHelper.io ligeledes fået plads i Arizona State University’s ScaleU-program, et internationalt anerkendt initiativ, der støtter startups med fokus på uddannelse. Programmet giver adgang til mentorskab, ressourcer og netværk, som UniHelper.io vil bruge til at forfine deres platform og udvide internationalt.